Witamina A, E i C to niezwykle cenne składniki diety, chociażby ze względu na ich działanie antyoksydacyjne. Witaminy C i A, jakich źródłem w diecie są m.in. owoce i warzywa o intensywnym zabarwieniu np. owoce dzikiej róży, papryka, maliny, marchew, dynia, morele, natka pietruszki, kiełki roślin, sałata, szpinak, oraz witamina E, której źródłem w całodziennym jadłospisie mogą być, m.in. migdały, orzechy (np. laskowe), oleje roślinne, to składniki, które pomogą Tobie rozprawić się m.in. z uczuciem opuchniętej twarzy i efektem tzw. worków pod oczami.
Z kolei witaminy należące do grupy B, a zalicza się do nich np. biotyna, odpowiadają za prawidłowe napięcie naszej skóry i stan zdrowia naszych włosów. Gdzie należy ich szukać? Dobrym źródłem witamin z grupy B są m.in. otręby, orzechy włoskie, płatki owsiane, soczewica, soja, drożdże, jaja.
Spośród składników mineralnych odgrywających szczególne znaczenie dla zachowania promiennej zdrowej cery, należy wyróżnić :
– Selen – niektóre z wyników badań naukowych wskazują, iż pierwiastek ten „współpracując” z witaminą E, może spowalniać procesy starzenia skóry. Co jest jego dobrym źródłem w diecie? To, m.in. orzechy brazylijskie, ryby morskie, produkty zbożowe, warzywa.
-Żelazo- jego odpowiedni poziom w naszym organizmie zapewni naszej skórze prawidłowe dotlenienie, dzięki czemu będzie wyglądać promiennie. Nasz organizm najlepiej przyswaja żelazo pochodzące z produktów mięsnych (mięso czerwone, chude rodzaje mięs, ryby, jaja). Jego źródłem są również warzywa np. buraki, algi, szpinak, glony morskie.
Witamina F zaliczana jest do składników w diecie, których nie powinno zabraknąć szczególnie w jadłospisie osób dbających o swoją cerę lub walczących z jej niedoskonałościami bądź chorobami, np. trądzikiem pospolitym. Na wspomnianą witaminę składają się kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz Omega 6, mowa przede wszystkim o niezbędnych, nienasyconych kwasach tłuszczowych (NNKW), takich jak:
-kwas linolowy (prekursor kwasu eikozapentaenowego i dokozaheksaenowego) – przykładowe źródła w diecie: łosoś, dorsz, makrela, tran.
-α-linolenowy (prekursor kwasu arachidonowego) -przykładowe źródła w diecie: nasiona lnu, orzechy włoskie, oliwa z oliwek.
Niestety organizm człowieka nie ma zdolności do ich samodzielnego syntetyzowania. W związku z czym muszą być dostarczane z pożywieniem.
Wyniki licznych badań naukowych wskazują jednoznacznie, iż kwasy tłuszczowe wykazują pozytywny wpływ na stan naszej cery. Dlaczego? Wszystko dzięki ich właściwościom: pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie, a także stan alergiczny, wspomagają hamowanie odpowiedzi immunologicznej. Co więcej niektórzy badacze podają, że mogą zmniejszać ostrość przebiegu procesów bakteryjnych i zapalnych, wykazują też właściwości fotoprotekcyjne. Jeżeli nasza dieta będzie uboga w opisywane wyżej kwasy tłuszczowe, możemy narazić się na ich niedobór, co w ostateczności może prowadzić do: zmniejszenia płynność sebum i zamknięcia ujść gruczołów łojowych oraz zaburzeń w procesie rogowacenia naskórka, a w konsekwencji do pojawiania się tzw. zaskórników.