Weganizm
Jest to styl życia, który eliminuje z diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli między innymi: mięso, ryby, jaja, nabiał oraz miód. Natomiast pod pojęciem weganizmu nie kryją się jedynie kwestie związane z odżywianiem albowiem weganie dbają również o to by nie wykorzystywać zwierząt w jakikolwiek sposób, czyli nie noszą skórzanych ubrań i dodatków oraz nie używają kosmetyków testowanych na zwierzętach.
Dlaczego przeszłam na weganizm?
Powodów może być wiele i każdy weganin ma swój własny. Często decydującym wyznacznikiem jest dobro zwierząt, ochrona środowiska czy własne zdrowie. U mnie wyglądało to zupełnie inaczej. Wszystko zaczęło się od tego, że wyjechałam na pół roku do Chorwacji i przestałam kupować mięso z powodu wysokich cen jak na moją studencką kieszeń. Od tego się zaczęło, natomiast z czasem kwestie związane z etyką, środowiskiem i zdrowiem utwierdziły mnie w przekonaniu, że weganizm to dobra droga. Czułam się lepiej, miałam więcej siły i energii, szybszą przemianę materii, byłam w stanie lepiej i efektywniej przygotować się do maratonów i triathlonów i na dodatek miałam poczucie, że nie wykorzystuję żadnego zwierzęcia by zaspokoić własne potrzeby. To poczucie niezależności było wyzwalające. Mimo dość ciekawego początku diety wegańskiej, nadal w niej trwam i nie zakładam zmian w tej kwestii.
Źródło: http://savoryorsweet.pl/burger-ministerstwo-browaru/
Chcesz również dać weganizmowi szansę? Poniżej znajduje się kilka rad.
Edukuj się
Obojętnie z jakiego powodu chcesz prowadzić wegański styl życia, warto jest stale się edukować w tym temacie. Należy wziąć pod uwagę fakt, że od czasu przejścia na „zieloną stronę mocy” będziesz bardzo często pytany dlaczego tak postępujesz. Gdy ktoś zada pytanie odnośnie Twojego stylu odżywiania, dobrze jest udzielić merytorycznej odpowiedzi i uzasadnić dlaczego na Twoim talerzu już nie goszczą produkty zwierzęce. Rozmowa to świetna okazja by zainspirować innych i przekazać im wiedzę, którą posiadamy. A jeśli natrafisz na osobę sceptycznie nastawioną do Twoich wyborów żywieniowych, dobrze jest mieć mocne argumenty na poparcie Twojej tezy. Ponadto warto jest czytać składy na opakowaniach, zanim zrobisz zakupy. Czasami można się mocno zaskoczyć, że produkty odzwierzęce ukryte są w składach produktów, których byś o to nie podejrzewał.
Znajdź cel
By wytrwać w weganizmie i z sukcesem zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia, ważne jest to by wiedzieć jaki masz cel i dlaczego nie odżywiasz się w sposób tradycyjny. Jasno określony cel i powód przejścia na weganizm jest fantastycznym motywatorem do dalszego działania. Z biegiem czasu łatwo jest zapomnieć dlaczego w ogóle odżywiasz się roślinami i podjąłeś taką decyzję, dlatego warto co jakiś czas przypomnieć sobie jaki masz cel i w co wierzysz, by być cały czas zmotywowanym i rozwiać wszelkie wątpliwości i chwile słabości.
Detoks
Musisz wiedzieć, że nie zawsze jest tak kolorowo. Czy pojęcie detoksu jest Tobie znane? Jest to czas, w którym Twoje ciało będzie się oczyszczało, przystosowywało do nowego stylu odżywiania i przyzwyczajało do nowych zasad. Ten okres może potrwać kilka tygodni lub miesięcy, a u niektórych w ogóle nie występuje. Podczas detoksu możliwe, że nie będziesz się tak dobrze czuć, będzie odczuwalne zmęczenie, osłabienie i spadek motywacji. Pamiętaj jednak, że jest tylko okres przejściowy, który minie i z biegiem czasu będziesz się czuć lepiej jak dotychczas i będzie Cię rozpierała energia.
Nie rzucaj się na głęboką wodę
Pamiętaj, że to Ty ustalasz tu zasady. Nie musisz stać się weganinem z dnia na dzień. Jeśli tak będzie Tobie łatwiej, możesz eliminować produkty zwierzęcej i odzwierzęce ze swojej diety stopniowo, jeden po drugim. Zacznij od produktu, który porzucić będzie Tobie najtrudniej. Jeśli uwielbiasz sery i nie wyobrażasz sobie bez nich życia, możesz zaprzestać ich spożywania na samym początku, a następnie wyeliminować jaja, nabiał, mięso, ryby… Dzięki temu każdy kolejny krok będzie łatwiejszy i pójdzie „z górki”. Natomiast jeśli czujesz się na siłach by diametralnie zmienić swoje nawyki żywieniowe jednego dnia – świetnie, zrób to!
Daj sobie czas
Pamiętaj, że wykluczenie wszystkich produktów zwierzęcych i odzwierzęcych jest to ogromna życiowa zmiana, nie spiesz się zatem z jej podejmowaniem. Niektórzy potrzebują więcej czasu, inni mniej by podjąć taką decyzję. To Twoja dieta i Twoje życie, tak więc Ty ustalasz reguły. Jeśli nie czujesz się gotowy na taki krok i nie wiesz jak się do tego zabrać, postaraj się zawczasu pozyskać jak najwięcej informacji o tym stylu życia.
Niczego nie tracisz
Wiele osób uważa, że dieta wegańska polega jedynie na wyrzeczeniach i restrykcjach. Prawda jest jednak taka, że bardzo łatwo jest „zweganizować” praktycznie każdą potrawę. Odwiedzaj blogi kulinarne i zerkaj do książek kucharskich by szukać inspiracji. Jedzenie roślinne potrafi być fenomenalne w smaku, wystarczy jedynie znać kilka trików. Pamiętaj też, że jeśli najdzie Ciebie nagła ochota na ser, jogurt, kiełbaskę, w dzisiejszych czasach możesz z łatwością zakupić ich wegańskie odpowiedniki. Zazwyczaj nie jest to najzdrowsza opcja i nie polecam kupowania wysoko przetworzonej żywności, aczkolwiek tego typu substytuty szybko zaspokoją Twój apetyt, jednocześnie pozostając weganinem.
Jedz wystarczająco dużo
Jest to niezwykle istotny punkt. Produkty roślinne z reguły są mniej kaloryczne niż zwierzęce. Dlatego warto jest zadbać o to, by jeść wystarczająco dużo by zapewnić organizmowi niezbędną ilość kalorii do prawidłowego funkcjonowania. Czasami osoby przechodzące na weganizm mogą na początku nie czuć pełni sił i witalności. Może to być spowodowane detoksem, aczkolwiek często jest to skutkiem zbyt małej ilości spożywanych kalorii. Będziesz musiał się przyzwyczaić, że objętość Twojego talerza będzie większa i ilość jedzenia powinna być większa, by zaspokoić organizm w potrzebne wartości odżywcze i kalorie, niż będąc na diecie tradycyjnej.
Źródło: http://savoryorsweet.pl/domowe-lody-malinowe/
Dasz szansę weganizmowi?
Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą Tobie, jeśli myślisz o zmianie diety na wegańską i sprawią, że cały proces stanie się łatwiejszy. Warto pamiętać, że należy się odpowiednio przygotować, wyedukować i nauczyć się jak odpowiednio zbilansować posiłki, by czerpać z tego sposobu odżywiania jak najwięcej korzyści i sobie nie zaszkodzić. Warto jest udać się na konsultację do lekarza dietetyka, który udzieli przydatnych porad żywieniowych.