fbpx

JAK PRZEBIEC PIERWSZY MARATON?

13 października 2017 | Blog

Przebiegnięcie królewskiego dystansu, czyli 42,195 km było zawsze Twoim marzeniem? A może biegasz, prowadzisz aktywny i sportowy styl życia, lecz totalnie nie wyobrażasz sobie jak można tak długo biegać? Dla mnie również niegdyś wydawało się to niewykonalne i możliwe tylko dla zawodowców i ludzi ze stali. Okazało się jednak, że ten dystans nie jest wcale tylko dla wybranych i podejmując dobre decyzje, uda się i Tobie! Poniżej podzielę się z Tobą moimi radami, które będą przydatne przed przebiegnięciem Twojego pierwszego maratonu.

Źródło: Savory or Sweet?

Buty to podstawa

Wcale nie potrzebujesz dresu, koszulki, spodenek i leginsów z najnowszej kolekcji by zacząć biegać. Stylówką na razie się nie przejmuj. Na początek wystarczą wygodne i dobrze dopasowane do Twojej stopy buty biegowe. Jest to niezwykle ważne, ponieważ bieganie w zwykłych trampkach i pozorna oszczędność może przyczynić się do wielu problemów, a nawet bolesnych kontuzji – wiem co mówię. Zadbaj więc o odpowiednie buty, a gdy już wkręcisz się w bieganie i złapiesz bakcyla, możesz pomyśleć o designerskich i modnych ubraniach, ale pamiętaj, że one same za Ciebie nie pobiegną.

Nie gnaj do przodu

Najczęstszym błędem początkujących biegaczy jest to, że chcą za szybko, za dużo i za mocno. Na początku, gdy zaczynasz się przyzwyczajać do dłuższych dystansów i oswajać z myślą maratonu, ważne jest to by zachować zimną krew i nie dać się ponieść emocjom. Jeśli nie jesteś w stanie w obecnej sytuacji biec bez przerwania przez dłuższy czas, przeplataj bieg z marszem, rób przerwy i przystanki. Z czasem będziesz w stanie biec dłużej i dalej, ale nie chodzi tu o to by się „zajechać”, ponieważ to jest dobra droga do tego by się zrazić do biegania długodystansowego.

Motywacja i systematyczność

Przed chwilą pisałam by się nie zajechać za wszelką cenę, ale nie chodzi tu też o to by się poddawać i odpuszczać. Zachmurzone niebo, lekka mżawka lub deszczyk to jeszcze nie są powody by zupełnie zrezygnować z treningu. Jeśli chcesz osiągnąć sukces i przebiec maraton, liczy się konsekwencja. Nie szukaj wymówek, załóż buty do biegania, ubierz się w komfortowe sportowe ubrania i biegnij w świat przed siebie!

Rozciągaj się

Przebiegłeś już tyle ile chciałeś i myślisz, że trening został zakończony w momencie zatrzymania się i powrotu do domu? To jeszcze nie wszystko, teraz trzeba odrobić niezwykle ważne zadanie domowe jakim jest odpowiednie rozciąganie. Te czynności i ćwiczenia są niezwykle niedoceniane i bagatelizowane, ale uwierz, że potrafią zapobiec wielu kontuzjom i problemom w przyszłości. Rozciąganie po bieganiu to tylko kilkanaście minut, a jest w stanie znacznie poprawić Twoje wyniki, regenerację i zdrowie, które wpłyną na kolejny bieg.

Odpowiednia dieta to klucz do sukcesu

Jeśli myślisz, że wystarczy tylko dużo i systematycznie biegać by osiągnąć sukces, niestety muszę Cię zmartwić. Trening i dieta muszą iść ze sobą w parze by odpowiednio przygotować się do ponad 42-kilometrowego biegu. Pamiętaj, że węglowodany to Twoja energia i paliwo, które odżywią organizm i mięśnie. Jedz wystarczająco dużo i regularnie, a Twoje mięśnie łaknące pożywienia Tobie za to podziękują.

Źródło: Savory or Sweet?

Regeneracja

Nie będę ukrywać, jeśli myślisz o maratonie, musisz swoje przebiec. Tygodniowy kilometraż biegacza przygotowującego się do królewskiego dystansu powinien wynosić w ostatnich tygodniach 80-100km. Pamiętaj jednak, by zwiększać intensywność i dystans stopniowo, nie ma co rzucać się na głęboką wodę. Lepiej jest czasem przebiec mniej i uniknąć kontuzji niż się zmuszać, biec na siłę by wykonać plan treningowy, a potem nie trenować z powodu bólu. Odpoczywaj, wysypiaj się, odżywiaj swój organizm pełnowartościowymi posiłkami oraz pij dużo wody. Regeneracja to punkt niezbędny w przygotowaniach do maratonu.

Wszystko jest w głowie

Jeśli postanowisz podjąć wyzwanie, zapamiętaj również, że nie tylko wytrzymałość Twoich nóg i mięśni ma znaczenie. Maraton przetestuje również Twoją siłę psychiczną. Liczy się zaangażowanie, chęci, systematyczność, konsekwencja i dużo pokory – ponieważ nie zawsze będzie z górki i nie zawsze wszystko pójdzie po Twojej myśli. Wszystko jest w głowie! Nawet jeśli myślisz, że Twoje mięśnie nie dadzą rady, silna psychika jest w stanie ponieść Cię naprawdę daleko.

Karolina Gawrońska Savory or Sweet

Założycielka zdrowego bloga kulinarnego Savory or Sweet?, YouTuberka, maniaczka zdrowego jedzenia oraz sportu. Weganka, maratonka i triathlonistka. Karolina eksperymentuje w kuchni i tworzy autorskie przepisy na pożywne, zdrowe i przepyszne dania i desery, choć to właśnie zdrowe słodycze kocha najbardziej i dzięki nim jest nazywana przez czytelników i widzów „królową słodkości”. Karolina codziennie stara się zarazić wszystkich dookoła pozytywną energią i zachęca do aktywności fizycznej. Obecnie pisze książkę z własnymi przepisami.