W dobie zachodniej medycyny udowodnionej badaniami, jej alternatywna wschodnia siostra wywodząca się z wiekowej tradycji zaczyna odgrywać coraz bardziej istotną rolę. Idealną opcją może okazać się połączenie metod farmakologicznych razem ze wsparciem środków naturalnych. Ich współdziałanie jest w stanie przynieść nam najlepsze korzyści zdrowotne.
Stosunkowo nowym pojęciem w świecie obecnej medycyny są adaptogeny. Są to naturalne, ekstrakty, które mają korzyści farmaceutyczne. Pełnią funkcję równoważenia i regulowania pracy organizmu. Dzięki zawartości witamin i składników mineralnych, są jednocześnie bardzo silnymi antyoksydantami, walczącymi ze stresem oksydacyjnym. Takie wartości bardzo często utożsamiamy z bogactwem królestwa roślin. Jednak okazuje się, że wśród grzybów również możemy znaleźć takich zdrowotnych mocarzy. Zaciekawieni?
Reishi (Ganoderma lucidum) to znany od wieków grzyb wywodzący się z naturalnej medycyny chińskiej. Na wschodzie jest uważany za symbol nieśmiertelności. Są mu przypisywane właściwości stymulowania układu odpornościowego oraz przeciwdziałania nowotworom. W ostatnich latach stał się przedmiotem badań, by jednoznacznie określić możliwości jego zastosowania.
Cudowny grzyb, jak nazywany jest reishi w świetle coraz większej ilości badań wykazuje działanie antynowotworowe. Zawdzięczamy je β-D-glukanom – frakcjom polisacharydów (czyli wielocukrów), licznie obecnym w tym grzybie. Badania in vitro wskazały hamowanie rozwoju raka sutka.
Najnowsze dane sugerują również, że polisacharyd reishi hamuje tworzenie się oraz wzrost nowotworu poprzez bezpośrednie działanie cytotoksyczne i antyangiogenne. Możemy domniemać, że znajdzie to zastosowanie w terapii wielu innych nowotworów. Ponadto, polisacharydy mają działanie ochronne przed wolnymi rodnikami i redukują uszkodzenia na poziomie komórek spowodowane mutagenami (czyli czynnikami wywołujący mutacje, przez zmianę materiału genetycznego).
Drugą, niemniej ważną grupą substancji czynnych są triterpenoidy. Wykazują działanie obniżające poziom cholesterolu w surowicy krwi. Ponadto obniżają ciśnienie tętnicze i działają przeciwagregacyjnie (zapobiegając miażdżycy). Wszystkie te cechy sprawiają, że Reshi może znaleźć zastosowanie w profilaktyce chorób układu krążenia.
Kolejnymi zbawiennymi właściwościami triterpenoidów jest działanie antyhistaminowe i hamowanie dopełniacza. Mówiąc prościej triterpenoidy blokują związki (które są mediatorami stanu zapalnego) obniżając nasilenie alergii. Wpływa to na ‘’wyciszenie’’ nadreaktywnego systemu immunologicznego, mogące dać zbawiennie działanie u osób z chorobami autoimmunologicznymi i alergiami. Reishi może więc okazać się dobrą alternatywą dla leków przeciwalergicznych.
Jak widać ekstrakt z reishi daje wiele obiecujących możliwości farmakologicznych. Aktualnie z powodzeniem, możemy zaliczyć go do grupy superfoods, czyli substancji mających na celu wspierać nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Szczególnie zalecany jest osobom cierpiącym na alergie i choroby autoimmunologiczne. Może również znaleźć zastosowanie w profilaktyce nowotworów. Może wkrótce, z mało znanego w Europie środka, urośnie do zajęcia honorowego miejsca przy kurkuminie zawartej w kurkumie wpływającej na nasze siły witalne.
Bibliografia: