fbpx

REISHI, CZYLI CUDOWNY GRZYB. JAKIE MA WŁAŚCIWOŚCI?

10 stycznia 2019 | Blog

W dobie zachodniej medycyny udowodnionej badaniami, jej alternatywna wschodnia siostra wywodząca się z wiekowej tradycji zaczyna odgrywać coraz bardziej istotną rolę. Idealną opcją może okazać się połączenie metod farmakologicznych razem ze wsparciem środków naturalnych. Ich współdziałanie jest w stanie przynieść nam najlepsze korzyści zdrowotne.

Czym są adaptogeny?

Stosunkowo nowym pojęciem w świecie obecnej medycyny są adaptogeny. Są to naturalne, ekstrakty, które mają korzyści farmaceutyczne. Pełnią funkcję równoważenia i regulowania pracy organizmu. Dzięki zawartości witamin i składników mineralnych, są jednocześnie bardzo silnymi antyoksydantami, walczącymi ze stresem oksydacyjnym. Takie wartości bardzo często utożsamiamy z bogactwem królestwa roślin. Jednak okazuje się, że wśród grzybów również możemy znaleźć takich zdrowotnych mocarzy. Zaciekawieni?

Reishi – cudowny grzyb i symbol nieśmiertelności

Reishi (Ganoderma lucidum) to znany od wieków grzyb wywodzący się z naturalnej medycyny chińskiej. Na wschodzie jest uważany za symbol nieśmiertelności. Są mu przypisywane właściwości stymulowania układu odpornościowego oraz przeciwdziałania nowotworom. W ostatnich latach stał się przedmiotem badań, by jednoznacznie określić możliwości jego zastosowania.

saszetka Reishi Mushroom Mix

Właściwości reishi

Cudowny grzyb, jak nazywany jest reishi w świetle coraz większej ilości badań wykazuje działanie antynowotworowe. Zawdzięczamy je β-D-glukanom – frakcjom polisacharydów (czyli wielocukrów), licznie obecnym w tym grzybie. Badania in vitro wskazały hamowanie rozwoju raka sutka.

Najnowsze dane sugerują również, że polisacharyd reishi hamuje tworzenie się oraz wzrost nowotworu poprzez bezpośrednie działanie cytotoksyczne i antyangiogenne. Możemy domniemać, że znajdzie to zastosowanie w terapii wielu innych nowotworów. Ponadto, polisacharydy mają działanie ochronne przed wolnymi rodnikami i redukują uszkodzenia na poziomie komórek spowodowane mutagenami (czyli czynnikami wywołujący mutacje, przez zmianę materiału genetycznego).

Drugą, niemniej ważną grupą substancji czynnych są triterpenoidy. Wykazują działanie obniżające poziom cholesterolu w surowicy krwi. Ponadto obniżają ciśnienie tętnicze i działają przeciwagregacyjnie (zapobiegając miażdżycy). Wszystkie te cechy sprawiają, że Reshi może znaleźć zastosowanie w profilaktyce chorób układu krążenia.

Kolejnymi zbawiennymi właściwościami triterpenoidów jest działanie antyhistaminowe i hamowanie dopełniacza. Mówiąc prościej triterpenoidy blokują związki (które są mediatorami stanu zapalnego) obniżając nasilenie alergii. Wpływa to na ‘’wyciszenie’’ nadreaktywnego systemu immunologicznego, mogące dać zbawiennie działanie u osób z chorobami autoimmunologicznymi i alergiami. Reishi może więc okazać się dobrą alternatywą dla leków przeciwalergicznych.

Czy reishi jest dla Ciebie?

Jak widać ekstrakt z reishi daje wiele obiecujących możliwości farmakologicznych. Aktualnie z powodzeniem, możemy zaliczyć go do grupy superfoods, czyli substancji mających na celu wspierać nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Szczególnie zalecany jest osobom cierpiącym na alergie i choroby autoimmunologiczne. Może również znaleźć zastosowanie w profilaktyce nowotworów. Może wkrótce, z mało znanego w Europie środka, urośnie do zajęcia honorowego miejsca przy kurkuminie zawartej w kurkumie wpływającej na nasze siły witalne.

Bibliografia:

  1. The American Journal of Chinese MedicineAntioxidant Evaluation of Three Adaptogen Extracts
  2. Liyan Zhaoa, Yanhong Donga, Guitang Chenb, Qiuhui Hu – Extraction, purification, characterization and antitumor activity of polysaccharides from Ganoderma lucidum
  3. Bojana Boh, Marin Berovic – Ganoderma lucidum and its pharmaceutically active compounds
  4. David Winston, Steven Maimes – Adaptogens: Herbs for Strength, Stamina, and Stress Relief

Reishi znajdziesz w sklepie Chias.

Natalia Chmielewska DIETETYCZKA.NATI

Studentka Dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Promuje zdrowy i racjonalny sposób żywienia. W swoich artykułach zawsze chce być rzetelna i opierać się na badaniach. W Internecie działa pod nazwą: Dietetyczka Nati. Prowadzi Instagram instagram.com/dietetyczka.nati/ na którego serdecznie zaprasza!