fbpx

SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA – JAK ZADBAĆ O SWOJE ZDROWIE?

6 lutego 2018 | Blog, HEALTH,

Choć siedzenie zazwyczaj kojarzy nam się z odpoczynkiem i czymś pozytywnym, nie jest dla nas dobre. Siedzimy w domu, w pracy, na spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi. Podróżujemy w pozycji siedzącej, leniuchujemy oglądając ulubione seriale, w poczekalni u lekarza na horyzoncie wypatrujemy wolnego krzesła. Jednym słowem – lubimy siedzieć albo nie bardzo wiemy, co możemy zrobić ze swoją sytuacją, kiedy w pracy przed biurkiem spędzamy osiem godzin swojego dnia.

Problem nieprawidłowej postawy dotyczy większości z nas. Bardzo mała liczba stanowisk pracy przygotowanych przez pracodawców spełnia wymagania umożliwiające zajęcie pozycji korzystnej dla naszego zdrowia i kręgosłupa. Musimy mieć świadomość, że to, jak dzisiaj, teraz siedzimy, będzie miało wpływ na to, jak będziemy funkcjonować w przyszłości. Do czasu, kiedy nie pojawi się ból żyjemy w przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Zdrowy kręgosłup pozwoli nam zachować sprawność jak najdłużej, dlatego warto zadbać o niego już teraz. Jak to zrobić?

Ustaw monitor i dopasuj klawiaturę

Nasz wzrok i kręgosłup podziękują nam, kiedy będziemy korzystać w pracy z monitora ciekłokrystalicznego. Jeśli takiego nie posiadamy, można kupić specjalny filtr. Monitor ustawmy na wprost oczu, nie nachylając go nienaturalnie pod różnym kątem. Postaraj się, żeby odległość oczu od ekranu wynosiła ok. od 40 do 70 cm. Klawiatura powinna być ustawiona tak, żeby na biurku było miejsce dla naszych nadgarstków – optymalnie 10-15 cm od krawędzi biurka.

Postaw na dobry fotel

Słusznym wyborem będzie krzesło z możliwością regulacji wysokości i kąta nachylenia oparcia. Nasze stopy muszą być wygodnie oparte o podłogę, a nogi ugięte pod kątem prostym. Kształt oparcia w fotelu powinien być delikatnie wygięty do przodu i wspierać prawidłowe ułożenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Znajdź chwilę na proste ćwiczenia

Warto postanowić sobie, że po każdej godzinie pracy przed komputerem poświęcimy chwilę na krótkie ćwiczenia, które m.in. pozwolą zlikwidować napięcie wokół ramion czy szyi. Jedną z propozycji jest wzięcie głębokiego wdechu i uniesienie ramion do góry. W takiej pozycji trzeba wytrzymać około pięciu sekund, wstrzymując jednocześnie oddech. Po opływie kilku sekund wyrzucamy z siebie całe powietrze i energicznie opuszczamy ramiona – po trzech seriach z pewnością poczujemy ulgę.

A może rower?

Jeśli masz taką możliwość, spróbuj dojeżdżać do pracy rowerem. Jest to świetna, zdrowsza alternatywa dla samochodu czy komunikacji miejskiej, która pozwoli zachować dobrą kondycję fizyczną. Rower może być także stałym towarzyszem spotkań z przyjaciółmi i codziennych zakupów. Im więcej ruchu po całym dniu spędzonym w pozycji siedzącej, tym lepiej. Pomyśl o regularnych wizytach na siłowni, w klubie fitness czy spacerach na świeżym powietrzu. Skoro w tygodniu przez większość swojego czasu siedzisz, wykorzystaj weekend na aktywność.

Brak ruchu i zachowania równowagi pomiędzy siedzącym a aktywnym trybem życia może nieść ze sobą niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje. Złe ustawienie fotela spowoduje garbienie się i tym samym nacisk na dolne kręgi odcinka lędźwiowego. Zwracajmy uwagę na to, jak siedzimy. W ciągu dnia może być to trudne, ponieważ jesteśmy zabiegani i zajęci obowiązkami, ale spróbujmy. Kształtowanie dobrych, zdrowych nawyków zaowocuje nie tylko teraz, ale także za kilkanaście lat czy kilkadziesiąt lat.

Marta Bober HRownia

Zajmuje się content marketingiem w branży HR. Prowadzi portal branżowy, na którym porusza tematy związane z problemami społecznymi na rynku pracy, motywacją czy nowoczesnymi narzędziami HR. Prywatnie miłośniczka zumby i kuchni francuskiej.