fbpx

SLOW DOWN, CZYLI PORADNIK JAK NIE ZWARIOWAĆ W WIRTUALNYM ŚWIECIE

19 września 2017 | Blog, HEALTH, LIFESTYLE,

Ciągły stres, brak czasu wolnego i negatywne myśli zbierające się wokół Twojej głowy. Codzienna rutyna jedynie Cię przygnębia, a w telefonie obserwujesz zdjęcia znajomych z egzotycznych wakacji (kolejnych), podczas gdy na własne musisz czekać prawie do końca wakacji (lub były na samym początku). Bezustannie gonisz za trendami – na liście pozycji obowiązkowych są oczywiście fit śniadania, lunche na mieście ze znajomymi w fancy miejscówkach, by wymienić chociaż kilka. Z tego wszystkiego zapominasz pochwalić się nowymi nabytkami prosto z najnowszych kolekcji (oczywiście jesiennych, co z tego, że na dworze panuje upał). Co zrobić, by nie dać się zwariować? Podpowiedzią jest ten poradnik. W końcu wakacje to idealny czas na refleksję nad tym jak spędzasz swój czas wolny i dlaczego prawdopodobnie nie czerpiesz z niego maksymalnej satysfakcji.

  1. Wciągnij się w sport. O właściwościach ruchu i aktywności fizycznej można przeczytać teraz właściwie wszędzie. Oczywiście, zdecydowanie Jeśli kiedyś już uprawiałeś jakąś dyscyplinę, spróbuj do niej powrócić? Naprawdę szybko przypomnisz sobie jak wiele frajdy nadal przynosi to, o czym zapomniałeś. Jeśli sport to nigdy nie był twój konik, najwyższa pora to zmienić – bez problemu wyszukasz mnóstwo opcji – basen, siłownia, pilates czy jogging to warianty podstawowe, ale bardzo łatwo znaleźć teraz intrygujące oferty, które łączą rozwój fizyczny z duchowym. Wśród ciekawostek możesz natrafić nawet na air jogę czy beer jogę!
  2. Znajdź swoją pasję … i rozwijaj ją. Nie bez powodu osoby, które przemieniły ją w pracę są najszczęśliwsze. Cóż, nie każdy miał taką możliwość, ale skoro nie zarabiasz na swojej pasji, to przynajmniej nie pozwól jej umrzeć śmiercią naturalną. Pogłębiaj wiedzę o tematy w zakresie, który najbardziej Cię fascynuje – stań się ekspertem w swojej ulubionej kategorii – ludzie pełni pasji są najciekawsi.
  3. Zadbaj o to, co jesz. Ale nie obsesyjnie – słowo dieta ostatnimi czasy nabrało zupełnie nowego znaczenia – przestało kojarzyć się z udręką i ćwiczeniem silnej woli, która słabła na widok pierwszego lepszego batona, a zaczęło symbolizować świadomy wybór. Zainteresuj się, czym charakteryzują się najpopularniejsze diety. Pamiętaj, by nie zmuszać się do niczego – poeksperymentuj i poznaj samego siebie. Jedz zdrowo, by czuć się lepiej i by poprawić samopoczucie – po prostu.
  4. Zostaw telefon w domu. Nie ma nic gorszego niż nieustanne oczekiwanie na maile, wiadomości i sprawdzanie kont bankowych, tym bardziej, gdy godziny Twojej pracy już dawno minęły. Nie sposób czerpać radości z wycieczki rowerowej czy wieczoru ze znajomymi, gdy co chwilę otrzymujesz służbowe powiadomienia. W formie onlinowego detoksu odstaw telefon na półkę, najlepiej jak najdalej od siebie. Jeśli już musisz go zabrać ze sobą, to wybierz tryb offline – dzięki temu będzie z Tobą kontakt, ale większość przytłaczających informacji Cię ominie – w końcu to Twój czas wolny.
  5. Spędź czas z bliskimi – w całotygodniowym slalomie pomiędzy kolejnymi obowiązkami nieraz trudno jest przystanąć na chwilę i złapać oddech, a co dopiero poświęcić go najbliższym. Lato to dobry moment, by nadrobić zaległości.
  6. Czerp inspiracje – z social mediów, ale nie tylko! Rozejrzyj się na ulicy – nie bez powodu na topie jest teraz street style. Poza tym obserwuj przyrodę, ludzi –na każdym kroku możesz znaleźć pomysły na nowe działania.
  7. Challenge Spontan – spróbuj postanowienia – codziennie zrób chociaż jedną rzecz, której nie było w planie. Spontaniczna wycieczka ze znajomymi wydaje się niemożliwa (niby jak zgrać nagle wszystkich naraz)? Zacznij od małych spraw, które możesz wykonać indywidualnie – uśmiechnij się do nieznajomego na ulicy,
  8. Pozbądź się perfekcjonizmu. Nie popadaj ze skrajności w skrajność – chorobliwa kontrola życia nie może przynieść niczego dobrego. Twoja owsianka nie wygląda perfekcyjnie? Ważne, że jest zdrowa i smaczna! To Tobie najbardziej powinna się podobać. Daj sobie możliwość wyluzowania i zdobądź się na błędy.
  9. Ćwicz pozytywne myślenie – codziennie wieczorem, najlepiej tuż przed zaśnięciem, spróbuj wymienić 5 pozytywnych rzeczy, które wydarzyły się danego dnia. Ta jedna z najlepszych metod na poprawę humoru wymaga wysiłku – wbrew pozorom wykonanie tego zadania
  10. Ciesz się sezonem – jedz owoce i warzywa, które dostępne są tylko chwilę – maliny, jeżyny, truskawki są z nami tylko chwilę, a na następny sezon musimy poczekać kolejny rok (chyba, że zachowasz je chłodniejsze miesiące w postaci dżemów i konfitur), korzystaj z pogody – w upały ciesz się słońcem, w zachmurzone dni wybierz spacer, deszcz potraktuj jako okazję do nadrobienia filmowych zaległości. Szukaj pozytywów każdego dnia!

Brzmi banalnie? Nie poddawaj się i zacznij chociaż od jednego punktu! A może już odhaczyłeś z listy część z nich?

Julia Lipowicz

Studentka dziennikarstwa, wegetarianka, poszukiwaczka nowych smaków. Najwięcej inspiracji czerpie z podróży (nie tylko z ukochanych Włoch) - to właśnie poznawanie nowych kultur, kuchni i obserwacja zwyczajów innych krajów uważa za najbardziej poszerzające horyzonty. W wolnym czasie najchętniej odwiedza kina studyjne, pchle targi oraz uczy się języków obcych.