fbpx

JAK ZMIENIA SIĘ RYNEK NAPOJÓW? NAJNOWSZE TRENDY Z BRANŻY

30 sierpnia 2018 | Inne

Zdrowe odżywianie to trend i sposób na życie coraz szerszej rzeszy ludzi. Zwiększa się świadomość konsumentów, jak ważne są pełnowartościowe posiłki, pełne witamin i minerałów. W świecie nadprodukcji chemicznego jedzenia, poszukuje się zdrowych alternatyw i aspiruje do “czystszego” stylu życia nie tylko z pożytkiem dla ciała, ale również ducha. Przekonuje to konsumentów do zwiększenia spożycia owoców, warzyw, orzechów i nasion względem przetworzonego jedzenia wypełnionego konserwantami i sztucznymi barwnikami. W dzisiejszych czasach żywność nie ma spełniać wyłącznie podstawowej funkcji zaspokojenia głodu, ma również być źródłem wartości odżywczych i sposobem na zachowanie zdrowia. Współcześnie, kiedy nasze życie pełne jest licznych obowiązków, ludzie pragną ułatwić sobie wiele codziennych czynności, poszukując już gotowych produktów na sklepowych półkach.

Zgodnie z danymi Firmy Mintel z 2018 roku, silnie rozwija się rynek napojów funkcjonalnych hybrydowych, czyli napojów o podniesionych wartościach zdrowotnych, charakteryzującymi się lepszą jakością. Odpowiedzią na zapotrzebowanie konsumentów jest wzbogacanie żywności różnego rodzaju super-składnikami, na przykład nasionami, takimi jak: nasiona chia, nasiona bazylii (popularne w Azji) lub ziarnami słonecznika.

Od lutego 2013 roku do stycznia 2018 roku, procent produkowanej na świecie żywności i napojów zawierających nasiona, wzrósł z 8% do 9%.

Raport Mintel 2018, “Basil seeds could follow chia seeds’ footsteps”, Michelle Teodoro – Global Food Science Analyst

O wyborze tego typu produktów przekonują konsumentów niezliczone korzyści wynikające ze spożycia superfoods. Są nimi wysoka zawartość błonnika, dobre źródło mikroelementów, antyoksydanty, hamowanie apetytu bądź obniżenie poziomu glukozy we krwi. Wciąż ważne jest naturalne pochodzenie cukrów oraz niska kaloryczność napojów. Firma Mintel w swoim raporcie podkreśla, iż poszukuje się dużej innowacyjności. Obecnie oczekuje się, by żywność nie wpływała tylko na zmysł smaku, ale także pobudzała inne zmysły. Z tego względu ważna jest również konsystencja produktu – dodawanie małych nasionek jest ciekawym sposobem na spełnienie oczekiwań rynku.

Według Mintel, 1 na 5 brytyjskich respondentów (22%) deklaruje, że kupuje regularnie zdrowe napoje składające się z naturalnych soków, naparów i bez dodatków cukru. W innych krajach europejskich konsumenci wykazują podobne upodobania.

Młode i świadome pokolenie wie, jak ważną rolę odgrywa żywność. To napędza sprzedaż zdrowych napojów owocowych na całym świecie. Z tego powodu koncept na płynne przekąski gwałtownie wzrasta w krajach europejskich. Spośród wszystkich napojów produkowanych na świecie, płynne przekąski stanowiły na koniec 2015 roku nieco ponad 3,6% ogólnego rynku, a już w listopadzie 2017 roku wynik wzrósł do 6%. To pokazuje, jak istotne jest danie Konsumentowi wartości produktu większej niż tylko zdrowy sok.

 

Raport Mintel 2018, “Juice and juice drinks 2018”, Julia Buech – Global Food & Drink Analyst

Rynek spożywczy na świecie nieustannie się zmienia. Ludzie przekształcają swoje preferencje żywieniowe i ulegają licznym trendom. Ważne jest dostosowywanie się do potrzeb konsumentów, na przykład obserwując preferencje ludzi na rynkach zagranicznych. Nowym trendem w Polsce bez wątpienia okazują się napoje funkcjonalne hybrydowe. Zgodnie z aktualnymi danymi Mintel, napoje funkcjonalne hybrydowe są ogromnym potencjałem dla branży spożywczej nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

 

Źródła:

  1. Raport Mintel 2018, “Basil seeds could follow chia seeds’ footsteps”, Michelle Teodoro – Global Food Science Analyst
  2. Raport Mintel 2018, “Juice and juice drinks 2018”, Julia Buech – Global Food & Drink Analyst
  3. Raport Mintel 2017, “Functional Beverages 2017

CHIAS TEAM

Marzenia się spełniają – zawsze w to mocno wierzyliśmy i tak właśnie stworzyliśmy Chias. Pomagamy Wam podejmować zdrowe życiowe wybory i motywujemy do osiągania Waszych celów. Dołącz do nas!