fbpx

AKTYWNOŚĆ W CIĄŻY

5 lipca 2017 | Blog, HEALTH, LIFESTYLE,

Aktywność podczas ciąży, to nadal kontrowersyjny temat. W mediach hejt na temat szybkiego powrotu do formy Ani Lewandowskiej nie ma końca . Jak to jest z tą formą w ciąży i po? Czy warto się ruszać? Czy lepiej nie narażać się na krytykę otoczenia i dać sobie spokój?

Jeśli byłaś całkiem aktywną osobą przed ciążą, a Twoja ciąża przebiega bez zastrzeżeń lekarza prowadzącego, nie ma powodu, abyś musiała leżeć plackiem na kanapie. Przeciwnie! Wykorzystaj ten czas na wzmocnienie ciała przed tak skrajnym wysiłkiem jakim jest poród. Mówi się, że poród, to nasz maraton. Podczas rodzenia dziecka, pokonujemy wysiłek na miarę przebiegnięcia własnie maratonu! Nie trzeba być wyczynowym sportowcem, aby wiedzieć, że nie da się tego dokonać bez treningu. Podobnie jest z porodem. Z jakiegoś powodu okres ciąży trwa blisko 10 miesięcy, aby nasze ciało i psychika mogły się do tego jak najlepiej przygotować.

Zajęć dla kobiet w ciąży jest na tyle dużo, aby każda z nas znalazła coś dla siebie. Szczególnie polecane i wybierane przez przyszłe mamy są zajęcia jogi, pływania i ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Joga uelastycznia mięśnie i wzmacnia je. Opinie kobiet na temat tego rodzaju treningu podczas ciąży są zachęcające. Mamy joginki są przekonane, że dzięki jodze przeznaczonej dla ich okresu życia, poród odbywał się sprawnie i bez komplikacji. Mnie te opinie również przekonały, bo po zajęciach jogi czułam się fenomenalnie! Plecy jakby lżejsze, a humor jak po dobrej komedii. Basen sprawdza się świetnie w zaawansowanej ciąży, gdy czujemy się ociężałe, a nogi odczuwają nadbagaż w postaci dodatkowych kilogramów. W wodzie czujemy się lekkie jak piórko, a stawy mogą chwilę odpocząć. Podczas pływania na basenie należy pamiętać o technice pływania. Styl „żabką” nie jest w tym okresie zalecany. Zalecany jest styl kraulem lub na plecach. Ja osobiście korzystam z deski, aby odciążyć górną lub dolną partię ciała. Kiedy pracuję nogami, przed sobą wyciągam deskę, nie ruszając korpusem. Kiedy pracują mi ramiona i plecy, deskę umieszczam pod biodrami lub między udami, aby dolny odcinek kręgosłupa nie był obciążany. Świetnie się ta metoda sprawdza. W ten sposób mogę bez większych przerw przepłynąć kilkanaście długości. Zajęcia typu „ zdrowy kręgosłup”, to zajęcia, które mają na celu złagodzić nasze dolegliwości, zapobiec bólom i wpłynąć na poprawną postawę naszego ciała. Są to zajęcia mniej aktywne niż np. joga, co oznacza, ze kobiety o gorszej kondycji lub większej wadze ciała, również sobie poradzą i poczują się lepiej.

Siłownia, bieganie, zajęcia fitness, to jedne z tych kontrowersyjnych treningów, które nie cieszą się dobrą opinią otoczenia. Zanim wydamy opinię na temat „złej” przyszłej matki, weźmy pod uwagę jej stan zdrowia, kondycję i zaawansowanie aktywności fizycznej jeszcze z przed ciąży. Jeśli taka kobieta biegała maratony, podnosiła ciężary, czy od lat regularnie brała udział w zajęciach fitness, wystarczy, że podczas ciąży skróci dystans swoich biegów do np. 5km. Ciężary zmniejszy do minimum, a intensywność zajęć fitness zminimalizuje na rzecz tych mniej forsujących. Ciało takich kobiet jest mocne i sprężyste. Nie ma powodu, aby aktywne przyszłe mamy musiały z tego kompletnie rezygnować. To, co dla jednej będzie ogromnym wysiłkiem i obciążeniem, dla innej będzie rozgrzewką. Miejmy tego świadomość, zanim skrytykujemy takie zachowania, nie mając pojęcia na temat stylu życia i stanu zdrowia danej osoby. Na stan zdrowia i formy fizycznej składa się wiele elementów tj. odpowiednie pełnowartościowe żywienie, suplementacja, regeneracja czy aktywność fizyczna.

Przyrost masy ciała podczas ciąży, to również indywidualna sprawa organizmu. Odpowiada za to przede wszystkim genetyka oraz styl życia prowadzony przed i w trakcie ciąży. Jeśli kobieta w ciąży jest szczupła i odznacza się jej tylko brzuszek, nie podejrzewajmy jej od razu o restrykcyjną dietę i morderczy trening. Natomiast jeśli po porodzie ona lada moment wygląda jakby nigdy nie rodziła, również nie myślmy, że jest wyrodną matką, która głodzi dziecko w imię swojego idealnego wyglądu. W dzisiejszych czasach świadomość kobiet na temat zdrowego stylu życia jest duża, a aktywnych mam nie brakuje, co wpływa na ich szybki powrót do pięknej sylwetki, w krótkim czasie po porodzie. Nie zapominajmy też, że każda z nas ma wpływ na to co je i jak spędza czas. To Ty wybierasz czy Twoją przekąską w czasie ciąży będą chipsy, ciastka, cola? Czy zdrowe koktajle, świeże owoce i warzywa? Czy przeleżysz na kanapie ¾ roku, czy zrobisz w tym czasie coś dla swojego dobrego samopoczucia i lepszego zdrowia?

Ja, jestem po stronie aktywnych Kobiet i Mam! Twoje zdrowie i Twój wygląd zależą w dużej mierze od Ciebie!

Jeśli Twoja ciąża nie przebiega prawidłowo, nie obwiniaj się. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby zdrowo przejść przez ten piękny, ale trudny czas. Maluszek wkrótce wynagrodzi Tobie Twoje poświęcenie.

Kinga Roszak-Szydłowska Puzzland.pl

Niebawem mama Nikodema. Postanowiła wykorzystać czas ciąży i urlopu macierzyńskiego na stworzenie bloga, który będzie służył Kobietom takim jak ona - aktywnym, chcącym pełnić wiele ról w życiu. Od kilku lat świadoma miłośniczka zdrowego stylu życia. Uwielbia wszelkie aktywności fizyczne.